Healthy eating on a budget...is it possible?

  • Thread starter Thread starter prolifewife
  • Start date Start date
Status
Not open for further replies.
P

prolifewife

Guest
How on earth can you afford healthy food if you are on a budget? I mean, healthy food is SO MUCH MORE expensive. The prices of fresh produce are through the roof, so are whole grain bread and pasta alternatives. Fresh lean meat, forget it. We do well sometimes to afford milk, which can be almost $4 a gallon at times. Yeah, government and the medical world say to eat healthy, do they give us the money to do so? No! :rolleyes: So what does your family do for healthy eating on a budget? :o
 
Veg and fruit - by frozen. It is less expensive than fresh and has all the same nutrition. Buy local when you can (farmer’s market, roadside stands…)

Meat - buy less expensive cuts, use less meat, learn to cook creatively (crock pot, braising and pressure cookers are your friends). Again, buy in bulk and buy local when you can (a quarter of a cow from a local farmer…). Hunt, venison is healthy and only costs the price of the ammo and the hunting license if you know how to butcher the meat.

Milk - adults do not need milk as a drink. For cooking, use powdered milk and mix up only what you need.

Bread - bake it yourself for pennies a day (on you tube search for Artisian bread in 5 minutes a day). Shop at the bakery outlet stores. Here, you can buy a shopping bag FULL of bread/rolls/etc from the outlet store for $1. You freeze it and thaw as you need it.

Brown rice is almost as inexpensive as white, it is more filling.

Learning how to cook in an “old fashioned” way will stretch your dollars!
 
Veg and fruit - by frozen. It is less expensive than fresh and has all the same nutrition. Buy local when you can (farmer’s market, roadside stands…)

Meat - buy less expensive cuts, use less meat, learn to cook creatively (crock pot, braising and pressure cookers are your friends). Again, buy in bulk and buy local when you can (a quarter of a cow from a local farmer…). Hunt, venison is healthy and only costs the price of the ammo and the hunting license if you know how to butcher the meat.

Milk - adults do not need milk as a drink. For cooking, use powdered milk and mix up only what you need.

Bread - bake it yourself for pennies a day (on you tube search for Artisian bread in 5 minutes a day). Shop at the bakery outlet stores. Here, you can buy a shopping bag FULL of bread/rolls/etc from the outlet store for $1. You freeze it and thaw as you need it.

Brown rice is almost as inexpensive as white, it is more filling.

Learning how to cook in an “old fashioned” way will stretch your dollars!
Thank you!

Actually I DO need milk, for a variety of reasons, most of them medical issues. 😉
 
Costco. And several cookbooks or good cooking websites for recipes.

Seriously, we looked at our annual spending for 2009, and Costco got an insane amount of our money. We buy a lot of stuff in bulk (especially salad, eggs, milk, butter, meat, chicken, and fish) and freeze everything we possibly can – meats, nuts, certain veggies, etc. We don’t have a ton of space (no extra freezer or anything), so we don’t usually have the best variety on hand, but my husband is usually very creative with meals. I really want to get an extra freezer, though, so we can buy half a share of a grass-fed cow one of these days.

Milk goes really fast here – I drink half a gallon a day. I don’t typically drink juice, and the kids only drink milk and water, in addition to nursing (which means more cow’s milk for me 😃 ). I think we pay $4 for 2 gallons of milk at Costco.

It’s tough. If we absolutely had to, we’d probably be eating a lot more soups ('cause you can really stretch soup and stew), wild rice (not white), dry beans (soak 'em first), and tea (for a little flavor in our water), in an effort to cut the budget and still eat relatively healthy.
 
In my experience, the most expensive thing is lean protein. Tuna can be relatively cheap in bulk, but they say you shouldn’t eat to much because of the mercury. Places like Costco sell frozen boneless, skinless turkey breasts in bulk at a pretty good price.
 
I can feed myself for around 50 cents to $1 a meal. I eat lots of rice, good cuts of meat and buy cheese in bulk, cut it, and freeze it. I include a very small portion of meat with each meal. I eat a lot of beans, lentils and other such things.
 
I can feed myself for around 50 cents to $1 a meal. I eat lots of rice, good cuts of meat and buy cheese in bulk, cut it, and freeze it. I include a very small portion of meat with each meal. I eat a lot of beans, lentils and other such things.
At that price, what meat, and in what quantity?
 
I rarely eat meat and I usually eat only 2 meals a day. Poverty works better than Weight Watchers. :rotfl:
 
Actually, it’s not as expensive as you would think. I’m a college student on a a very tight budget, and I went to Target this past weekend. I’m not getting paid for another week, so I only had $400 in the bank total. Ouch. But, I got:

2 bunches bananas, a big bunch of radishes, 1 green pepper, 2 large yellow onions, 1 cauliflower, 1 bunch of lettuce, 1 bunch of fresh spinach, a package of whole wheat bagels, 2 loafs of whole wheat bread, 8 roma tomatoes, 1 bunch organic broccoli, 1 bag of granola, 2 6-packs of Fiber One yogurt, 1 package of fat free cream cheese, 3 bags of frozen fruit (raspberries, blueberries, and strawberries), 1 lb of unsalted butter, 1 quart of skim milk, 1 bag of frozen diced bell peppers (red, orange and green), and one of those bags of frozen chicken breasts.

My total? $50. My cart was full. I do have tips…don’t buy the pre-packaged salad bags/lettuce/spinach. They are overpriced and a waste of money. If you go to the big bunches of fresh spinach, they don’t look as pretty but are usually like a dollar, very cheap and taste the same. Veggies go a long way since you don’t have to use a lot to get flavor, like with the onions, and since vegetables are dense they keep you fuller longer. Carrots are a great snack to mindlessly munch on at the computer, in front of the tv, or when you’re doing chores, as are sliced bell peppers and cucumbers. Healthy and you can pig out without inhaling 400 mindless calories.

I like to go on recipezaar to look up new recipes for my veggies and how to make new meals from leftovers. I have a pretty decent stock of spices, and regularly add them to my veggies–lemon garlic is delicious on cooked broccoli.

Finally, my favorite easy, cheap meals are from skillets. Just throw in a bit of meat, diced peppers, and broccoli, add some spices (spicy, garlic, mesquite, lemon, whatever you want) and maybe a hint of shredded cheese, and you have a filling, very quick meal. Takes me like 10 minutes.

Also, maybe do some research on proper portion sizes, especially for pasta. The USDA says that 1 serving of pasta is only 1/2 a cup! That means you could definitely be overeating or blowing through the pasta a lot faster than if you were eating small amounts. Eat slower, smaller portions. That’s what they do in Europe. My host mom in Denmark always gave us small portions and dinner would take longer as we ate a lot slower.

I’ve actually been spending less money on just fruits + veggies than on processed food, believe it or not. Veggies and fruits seem more expensive, but you can get them in bigger quantities without them adding up as fast. In my local safeway boxes of sugary cereal are now running for 4 or 5 bucks, yeesh! For that much I can get a dozen apples.
 
COstco has been my best friend for healthy eating. I’ll buy the frozen chicken breasts and tilapia fillets or whatever is on sale. I’ll buy as much as I can when it is on sale and keep it frozen. I don’t do fresh produce as much as I probably should, intead of do fresh fruit and frozen and canned veggies.

I actually made a yummy dish last night. I made up a serving of spaghetti, mixed in half a can of diced tomatoes and half a can of canned peas, and topped it with a baked piece of fish and a little parmesan. It was soooooooooooo good!
 
Working too much also works. There are sometimes I won’t eat until 1 am. Lost 15 pounds in two weeks. 😃 You mean healthy? I second Costco. I have one five minutes from me. I just need to buy a memebership. But I do like the speedy weight loss. 😛
 
At that price, what meat, and in what quantity?
I go to this little meat market down the street. They have excellent meat that they butcher right there. I’ll pay…say 75cents for a large sausage link (all good pork) that I’ll cut in half and add to garlic spaghetti. I’d recommend for anyone to find a little meat market. They often have specials and are just plain good.

I get lean meat and eat maybe 3 to 6 ounces a meal…never more than 6oz (a half pound) of meat in a meal…and usually not more than that in an entire day. Even if the meat is $2 a pound or more I will just eat say 1/3 a pound of meat plus pasta/rice. I get can get a 5lb bag of white rice for $2 so I eat maybe 10 cents worth of rice with my meat.

However, beans/lentils are just much more affordable.
 
In my experience, the most expensive thing is lean protein. Tuna can be relatively cheap in bulk, but they say you shouldn’t eat to much because of the mercury. Places like Costco sell frozen boneless, skinless turkey breasts in bulk at a pretty good price.
the cheap tuna in oil actually has less mercury than the solid white albacore

can’t comment at today’s prices and buying patterns, they did not have Sam’s yet when my kids were still at home but we did have Bi-Lo and other discount groceries comparable to Aldi’s (bring your own bag stores). Cleveland then and I think still is was very competetive so double couponing was common and a great way to save, now I think many stores have those plastic credit or key cards that give you coupon savings at the register, and many stores still honor other store’s coupons to get your business.

If your store gives free or discount gas for grocery purchases that is certainly a factor.
You have to look at everything not just the price of a few major items like milk and bread, but the cost of an average grocery basket store to store.

I usually spent 1/3 to 1/2 of what my neighbors did because we never bought pop, chips, cookies and snacks, mainly for health concerns but also for price reasons.

We had 3 kids, unless we also had a foster child, so it really did not always make sense to buy in bulk. DD does that and it seems they just use up what they buy faster so she is re-thinking the whole Sam’s thing. She used to get Schwann’s too, loading up her freezer once a month, but they just seemed to eat it up faster, esp. ice cream.

It only makes sense to buy in bulk when it is something you use all the time, and it is on sale, if you also have a coupon, so much the better. PB is one thing like that, we used to buy it in what looked like gallon buckets, a generic brand.

Our kids drank water for meals, juice only for breakfast, 4 oz, and milk for cereal, after school and evening snacks. So they got 2-3 glasses a day, plus 1 cheese or other dairy a day in their school lunch or as a snack. If they don’t drink it with meals they are hungrier for their food and don’t waste.

I think Waste is the biggest reason food budgets get out of hand.

for a long time I thought if I cooked enough for leftovers, that would save, but half the time that food did not get eaten, so I got in the habit of just cooking enough for one sitting.

an exception would be cooking a large cut or amount of meat bought at lower price per pound, cooking the whole thing, and freezing in meal-size portions. Turkey, obviously, which can be very cheap on the off season. Large packs of ground beef on sale are another–make and freeze patties, meatballs, meal loaves, cook some as crumbles, etc. and freeze. Saves time if you work, also.

Or a large chuck roast, in the oven or crock pot. you can separate the meat in chunks slices or shreds once it is cooked and freeze to make other meals later.

know what the average prices are on what you buy most, so you know when an ad is a real sale, and when it is a come=on. if they put it at the end of the aisle they want you to think it is on sale, but not always the case.

My kids and DH were not very enthusiastic about generic, but toiletries is one area where you can save this way (except TP better get what they like)

Paper products are also getting hideiously expensive. We always had a basket of cheap washcloths, and another of cheap towels on the counter to use in place of paper towels and napkins, they go in the wash with other stuff so do not really cost more.

Portion control is another huge way to save. Kids need only an ounce or 2 of meat or protein per meal until they hit their pre-teen growth spurt, and teenage boys, well have the truck roll right up and load food daily. Adults only need 3-4 oz, men maybe up to 6 oz, and the pasta or rice serving size is only 1/2 cup. Frozen veggies in the big bag don’t have salt or added expensive fatty sauces, and are just as nutritious as fresh.

What is expensive is organic but you can get many of the advantages by buying local at farm markets and co-ops
 
I’m sitting here watching “FOOD, INC.” dealing with factory farms, and just wached “The Cove” about the amount of mercury in seafood in general and dolphin slaughters in specific. Last summer, after doing a fair amount of home gardening, and landscaping edibles into my parish grounds, I raised tomatoes, sweet banana peppers, jalapenos and green peppers from plants my mentor bought from local Amish growers.

I’d consider growing your own. The Italian community was virtually immune from the 1918 Spanish Flu pandemic owing to their passion for growing their own. They grew tomatoes, garlic, onions, parsley and wild oregano (oreganum vulgarum, which is a natural antiseptic–not the fake oregano in the store which is really Mexican marjoram) even if they only had a small patch of ground available. And they use olive oil, not corn oil that is high in Omega 6 fatty acids that promotes inflammation. All these are superfoods.

My goal would be to grow superfoods. Parsley, for example, has massive amounts of Vitamin C, more than oranges that have very low amounts by comparison. Parsley can be grown in a sunny window over the winter. Tuck some seeds into potting soil in any large glass container and stand back as this mini-greenhouse lets it thrive. Wild oregano just needs a hot, sandy patch of ground. Let it dry or eat fresh, it’s very spicy hot and is the actual herb called “hyssop” in the Bible that is cleansing. Garlic–just planting the cloves you get from the store–needs to be started in the fall to winter over, and given a dedicated area to spread naturally. If you want huge onions, plant just the rooty tip in the soil, do not bury the body of the onion.

I would ask your parish council if you could plant some edibles about the grounds. This means creative landscaping. Fruit tree males and females can have great yields after a couple of years and may be placed so windfall fruit doesn’t disturb walkways. Fruit bushes like Rocky Mountain blueberries are an option. Elderberry is a superfood that wipes out allergies, lowers insulin needs for diabetics, and cuts recovery time for flu. Google seed suppliers for this nutritious weed.

Communities may also provide garden areas for those individuals and groups who want to grow food. Another option is a food cooperative. Get a garage and a refrigerator-freezer and do bulk ordering of everything from canned foods, milk, meat, veggies and bulk grains and nuts. This can lead to your own co-op storefront. I’ve always been astounded that people buy retail to donate. Never buy retail! Lots of seed swappers are available on the internet and would be happy to forward non-hybrid legacy fruit and vegetable seeds. This stuff is tasty and more nutritious because the heavy nitrogen fertilizers on commercial farms burns the colloid grippers that hold trace minerals and nutrients in the soil for plants to eat. Happy gardening and good eating!
 
This sounds kind of funky, but make friends with the folks in the produce dept. & ask for wilted/bruised produce for your rabbits/chickens, whatever. It’s amazing how much good produce is thrown away for cosmetic reasons.What the “bunny” doesn’t eat, you can enjoy.
(Having a few real bunnies & chickens helps the food budget, too.)🙂
 
Some of these are good ideas - I would advise someone to read all of the posts before mine:
Buy in Bulk - CostCo/Smart ‘n’ Final
Target - Even for not in bulk
Farmers Markets - Great for Fresh fruits & Veggies
Co-Ops - I used to go to the one in Santa Monica
Local Meat Markets/Butchers
Buying a freezer if you don’t have one…
Freezing meat bought in larger size portions if the cuts are “cheap enough”
Clip, organize & use Coupons
Grow Your Own - Legacy Seeds/Organic
Fruit Trees on parish grounds - This would be a boon to ALL parishioners (personal favorite - Blackberries in August)
Hunt - Clothes & Boots, Gun, Ammo & Hunting License (usually gets LEAN cuts of meat)
Avoid “Sweets” & most other “Snack” foods
Avoid “Prepackaged Salads”, etc.
Avoid Waste
Eat more slowly
Add:
99 Cent Store or similar - I know several people who swear by these.
Trader Joe’s - What they’re cheaper on, they’re cheaper on.
My parish has a Lunch after every Sunday Mass - There’s a suggested donation which almost all of us pay, but people don’t get turned away because of “inability to pay”.

In Re “Hunting”, my Father (when he was alive) had a friend who was a Mennonite preacher who “The Lord” was always "leading " to congregations “closer to the elk”, deer & Moose in Montana. From what I gather, 2 or 3 homeless shelters relied on this man for their yearly “beef” - people from the shelters would accompany him with “tags” for the Elk & Moose on his trips, and go to their shelters with butchered (packed in ice) meat after each trip, which the homeless & other poor (Between all of them, the shelters would feed 550-625 people/day) would then eat for the rest of the year… Apparently, the yield from a single elk or moose can be quite considerable (350-450 lbs. of meat for an elk, 560-720 lbs. for a moose). 20 Elk “tags” & 10 Moose “tags” together would produce 14,000-15,000 lbs of lean red meat for the homeless shelters’ freezers.

Butchered properly, a 250 lb male deer ought to be able to provide lean red meat for a family of 2 for a year (3 servings each person per week). In most states, the limit per hunter is 5. if you (or your husband) is a decent shot, and has one or more friends who hunt, this can be a REAL BUDGET STRETCHER, as well as a source of male bonding (i.e., He’ll thank you for suggesting it). In your case, having those neighbors over for venison (or giving them some) might help with the “looks” I read about in some of your other posts…

And, Venison is better for you than Beef, Chicken and both Elk & Moose. If I weren’t disabled, I’d be out there each and every Deer Season (Remember the bit about my parish’s lunches?). In fact, you just reminded me to ask a few of the “hunters” in the parish about that - I’d be willing to eat Venison. and, If it makes it cheaper for the “kitchen crew” to produce lunch, no one needs to know.

Thanks for reminding me.

Your Brother & Servant in Christ, Michael
 
Bags of brown rice in bulk are very inexpensive.
Protein:
eggs or egg whites.
Beans and brown rice.
Frozen veggies on sale: mix them in crockpot for a hearty stew with beans. Just dump it all in.
Buy the whole chicken, bone-in, which is cheaper and put it in the crock-put.
Cans of tuna in water, on sale.
Whole fruit, on sale.
NO juice, soda - just water and non/low fat milk, on sale. Trader Joe’s is cheapest.
 
We have the same problem. One of our biggest issues is that we don’t have discount grocery stores here. Target really only has processed foods. Land is too expensive to have the big Targets with real food. Dh is the only Filipino ever who is allergic to seafood. That leaves any of that out. Plus, I’ve never liked the stuff. We actually only eat meat if he brings leftovers after visiting his sisters. Since we live in a heavily Hispanic area there are lots of carnicerias, though. I’ve heard those are good for meat. We might have to venture into one someday. Last week we found a Filipino grocery store down the street. It’s awesome. Produce is way cheaper. I also found this ube jam that is great for sandwiches. It was way cheaper than American stuff and uses real sugar. Ethnic markets are usually a good thing for healthier eating because they usually don’t have all the junk our food has.
 
Probably reevaluating what is healthy too is key. What we are told is health or is labeled as such, probably isn’t. (i.e. Healthy Choice meals…NOT healthy) Whole nutrient dense foods are really not that expensive and there is value because you’re not paying for food that either isn’t nourishing, or is detrimental to your health.

Soups are something that are healthy especially when you make them with a good homemade bone broth. Rich in calcium and other important minerals, gelatin etc. Buy a whole chicken, roast it, and use the carcass for the stock. This is far cheaper than buying boneless skinless chicken breasts.

Buy ingredients for meals, not meals that are pre made. Make a list of favorites and try plan at least one week at a time. I always cook for two nights plus lunch. Try to use one ingredient more than once in a week so you use it all. Wasted food =expensive. For instance, if you buy a bag of carrots, use some in a soup, then use the rest for another meal, roasted or shredded. Use everything.

Do what our grandmas did, use cheaper cuts of meat. Chuck roast, brisket, whole chicken or leg quarters (I can usually get a 5 lb package of leg quarters for 5 bucks), pork shoulder, other BONE IN meats. These are cheaper, more flavorful and the bone is a source of making a base for another meal.

If anything, but out the unnecessary carbohydrates like bread, boxed cereal, white rice and pasta. None are necessary for nourishment.

Milk is OK but not the only source of calcium, and frankly not the best. Too much milk can make you anemic also. Spend the 2 bucks on a good can of salmon and make salmon cakes. A cheap and nutrient dense meal with lots of calcium, vit D and good fats.

Cabbage. Cabbage is probably the most underutilized and most nutrient dense veg out there, other cultures seem to get this and eat it a lot, we Americans don’t. A whole cabbage is usually about a dollar, maybe 1.50, and I can make it go for two two might meals easily. Cabbage ‘noodles’ are a kid favorite, just thinly sliced cabbage sauteed in butter, for a good while until it caramelizes. Add 1/2 an apple and make it super yummy.

When things you use frequently are on sale, don’t just buy two, buy a case.

Eggs! Good eggs are cheap and very very nutritious. Can be made a zillion different ways.

Learn what foods give you the most bang for your buck, and are nutrient dense.

And probably most importantly, watch the portion sizes!

I feed my family of 4 on about 90-100 a week. All my meat eggs and dairy are organic too and some are locally farmed. Look around for local deals.
 
If anything, but out the unnecessary carbohydrates like bread, boxed cereal, white rice and pasta. None are necessary for nourishment.
I agree with a lot of your post, but I don’t agree with cutting out carbs. Complex carbs should be a large part of someone’s diet. There is a reason why they have always been the largest group of the food pyramid. Furthermore, anyone who plays sports or does vigorous physical activity on a regular basis needs to replenish their body with carbs in order to have ‘energy’ reserves for the next time they exercise or play a game.

Buying things from Costco is great like others have said.

I think making dinners that can be eaten as leftovers or taken to work as a lunch rather than buying a separate meal is a key element to saving.

Cooking your own food rather than buying pre-made meals is much better for you. Chances are you will reduce the amount of sodium signifcantly, as well as, the fat content. Plus it will taste better.

Local butchers or meat markets are great if you have that option. I used to have a place like that when I was growing up…I miss it dearly and rarely eat red meat as a result. I stick to fresh seafood (unfortunately expensive) and poultry.

All in all, I can get by with about $45-$60 a week for my groceries for all meals (1 person - this includes bread, eggs, veggies, pasta, lunch meat (if needed), cheese, OJ, a few healthy snacks poulty and/or some fresh seafood). I always drink water, so I don’t really spend money on soda and other similar beverages. If I were to cook my meals for others as well, the additional costs would be minimal.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top